Merkur

22. listopadu 2010 v 20:56 | Alice
Merkur je nejmenší planetou Sluneční soustavy. Je jen o málo větší než Měsíc a jeho oběh okolo Slunce trvá pouhých 88 pozemských dnů.  Jeho pohyb urychluje jeho blízkost ke Slunci.Během pohybu kolem Slunce se ale stihne otočit kolem vlastní osy jen 1,5 krát.
I když není planeta Merkur příliš vzdálená od Země, je zcela odlišná.Merkur můžeme pozorovat jen krátkou dobu po západu Slunce a pře svítáním. Řekové pro něj proto měli dva názvy - Apollo a Hermes. Až později Pythagoras objevil, že se jedná o tutéž planetu. 

Merkur je jednou z nejméně prozkoumaných planet, protože přístroje se kvůli silnému Slunečnímu větru přehřívají. První sondou, která Merkur úspěšně navštívila je Mariner 10.

Atmosféra se opakovaně vypařuje a opět doplňuje. Skládá se z vodíku a hélia - také jsou v ní obsažené další prvky, které sluneční vítr uvolnil z povrchu planety. Je velmi slabá, takže se jedná spíše o exosféru - téměř vakuum. Nedostatečná atmosféra může za velké teplotní rozdíly mezi osvětlenou a neosvětlenou polokoulí. Teploty na osvětlené polokouli mohou dosahovat  430 °C, zato na druhé straně kolem -180°C.

Povrch Merkuru je zjizvený mnoha krátery, což svědčí o silném ostřelování meteority v raném vývoji planety. Také díky extrémním změnám teplot je povrch rozpraskán na mohutné zlomy.

Je třeba dodat, že se jedná o kamennou planetu s neobvykle vysokou hustotou - asi 5400 kg/m3. Další zajímavostí je poměrně silné magnetické pole. které má sílu jako 1% zemského. To je způsobené vysokým obsahem železa a niklu v jádře, které zabírá 42% celkového poloměru tělesa. U Země je to jen 17%. 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama