Květen 2011

K čemu rubrika knížky?

29. května 2011 v 13:43 | Alice |  Knížky
Čtení je mým velkým koníčkem a ráda hledám nové knihy, které by stály za přečtení. Někdy mi trvá hodně dlouho, než najdu něco, co by mě zaujalo, ale občas se mi stává, že přijdu do knihovny, zavřu oči a nahmatám náhodnou knížku, tu vytáhnu z regálu a rozhodnu se jí přečíst. Jenže většinou mi tenhle způsob nepomůže a od toho existují recenze, které mi dají nápovědu, co číst a proto bych se zde s vámi chtěla podělit o svoje čtenářské zážitky, které by vám mohly třeba zaujmout a přimět najít si a přečíst onu knihu. Je pravděpodobné, že můj vkus je tomu vašemu hodně vzdálený, ale třeba zrovna musíte udělat čtenářský deník, tak sem chci napsat něco co by vám s ním mohlo pomoct, protože já jsem jedna z těch, co rády čtou, ale čtenářské deníky nenávidí.

Pro inspiraci, co si přečíst by vám mohla pomoct následující tabulka ze stránek kniha mého srdce, kde lidé hlasovali o nejoblíbenější knihu. Také jsem odsud vybírala. Takže:

Poř.NázevHlasů
1.Saturnin38 430
2.Babička29 935
3.Malý princ24 232
4.Stmívání24 217
5.Harry Potter22 665
6.Egypťan Sinuhet19 674
Poř.NázevHlasů
7.Děti z Bullerbynu14 245
8.Co život dal a vzal13 384
9.Pán prstenů12 941
10.Osudy dobrého vojáka Švejka10 362
11.Rychlé šípy9 721
12.Alchymista6 742

Typologie osobnosti MBTI

24. května 2011 v 16:33 | Alice |  Psylologie
Už je to nějaký čas, co se mi do ruky dostala knížka o rozdělení osobností do 16 přibližných skupin. Samozřejmě, že nejsou všichni lidé stejní. I v rámci jedné skupiny jsou rozdíly, ale pokud víme do které skupiny se řadíme, může nám to ulehčit mnoho věcí. Už jen to, že například vím, že jsem ojedinělý typ, a proto potkáme sobě podobného velice zřídka.

Sama jsem si udělala test osobnosti, který si můžete udělat zde

Osobnosti se dělí podle čtyř parametrů:
  1. Extrovert x Introvert
  2. Smysly x iNtuice
  3. myšlení (Thinking) x cítění (Feeling)
  4. usuzování (Judging) x vnímání (Perceiving)
Introverze (I) / Extroverze (E)
Extrovert dobíjí energii společenskými kontakty. Je orientován směrem ven, na okolní svět. Introvert dobíjí energii časem stráveným o samotě. Je orientován na svět ve vlastní hlavě. Nemusí být nutně stydlivý.

Smysly (S) / Intuice (N)
Dělení podle způsobu získávání informací. Smysloví jedinci se více orientují na současnost, detaily a zkušenosti na vlastní kůži. Intuitivní jedinci se více orientují na souvislosti, minulost a budoucnost, celkový dojem.

Myšlení (T) / Cítění (F)
Dělení podle způsobu zpracovávání informací. Myslící typy se lépe orientují v logice, přesných datech, bývají méně ochotní ke kompromisům. Cítící typy se lépe orientují v pocitech, jsou empatičtí, dávají přednost dohodám.

Usuzování (J) / Vnímání (P)
Usuzující typy upřednostňují pořádek, plány, pravidla, excelují ve spolehlivosti. Vnímající typy jsou lepší improvizátoři, nemají rádi časové harmonogramy, častěji jednají bez plánu.

Odkazy na stránky s notami

23. května 2011 v 19:27 | Alice |  Hudba
Protože hraju na flétnu a na klavír ráda si občas najdu něco nového, co by mě zase bavilo hrát. Tady jsou jsou odkazy na stránky kde nejraději hledám. Sice jsou v angličtině, ale snad najdete to, co potřebujete.