Typologie osobnosti MBTI

24. května 2011 v 16:33 | Alice |  Psylologie
Už je to nějaký čas, co se mi do ruky dostala knížka o rozdělení osobností do 16 přibližných skupin. Samozřejmě, že nejsou všichni lidé stejní. I v rámci jedné skupiny jsou rozdíly, ale pokud víme do které skupiny se řadíme, může nám to ulehčit mnoho věcí. Už jen to, že například vím, že jsem ojedinělý typ, a proto potkáme sobě podobného velice zřídka.

Sama jsem si udělala test osobnosti, který si můžete udělat zde

Osobnosti se dělí podle čtyř parametrů:
  1. Extrovert x Introvert
  2. Smysly x iNtuice
  3. myšlení (Thinking) x cítění (Feeling)
  4. usuzování (Judging) x vnímání (Perceiving)
Introverze (I) / Extroverze (E)
Extrovert dobíjí energii společenskými kontakty. Je orientován směrem ven, na okolní svět. Introvert dobíjí energii časem stráveným o samotě. Je orientován na svět ve vlastní hlavě. Nemusí být nutně stydlivý.

Smysly (S) / Intuice (N)
Dělení podle způsobu získávání informací. Smysloví jedinci se více orientují na současnost, detaily a zkušenosti na vlastní kůži. Intuitivní jedinci se více orientují na souvislosti, minulost a budoucnost, celkový dojem.

Myšlení (T) / Cítění (F)
Dělení podle způsobu zpracovávání informací. Myslící typy se lépe orientují v logice, přesných datech, bývají méně ochotní ke kompromisům. Cítící typy se lépe orientují v pocitech, jsou empatičtí, dávají přednost dohodám.

Usuzování (J) / Vnímání (P)
Usuzující typy upřednostňují pořádek, plány, pravidla, excelují ve spolehlivosti. Vnímající typy jsou lepší improvizátoři, nemají rádi časové harmonogramy, častěji jednají bez plánu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama